Lenka Horová Jochová: Starších holek, co by chtěly dělat modeling, moc není.
Lenka Horová Jochová se v módním průmyslu pohybuje jako agentka už dvacet let a za tu dobu musí znát i vkus jednotlivých klientů. Proto sama cestuje stejně často jako modelky po celém světě, aby byla neustále v kontaktu jak s klienty, tak se zahraničními agenturami.
Jak funguje modeling na té nejvyšší úrovni? Podle čeho se pozná nová vycházející hvězda modelingu? A jak by si holky měly vybrat svoji budoucí agenturu?
V čem je největší přínos modelingových soutěží?
Modelingová soutěž (alespoň ta naše) není soutěž krásy, není to ani soutěž o nejlepší modelku. Naopak je dobrá pro každou jednu finalistku, protože se díky ní naučí pracovat se stresem a mohou absolvovat všechny důležité castingy pohromadě. Je to něco, co je stmelí a zadarmo dostanou takový průřez toho, co je v modelingu čeká. Taky jim to pomáhá dozrát.
A hlavně my je během toho celého procesu můžeme sledovat, jak reagují, jaký pokrok udělaly. To jsou velké plusové body, když vidíme, že se modelka snaží a pracuje na sobě. Současně my během těch castingů vidíme reakce zahraničních agentur.
Jak se pozná budoucí top modelka?
Těch aspektů, které ovlivňují, jestli modelka bude spolupracovat s tou nejlepší agenturou nebo ne, je několik. Je to vzhled, výška, míry, ale potom to obrovským dílem ovlivňuje její povaha, profesionalita a nějaký faktor X, který se nedá úplně popsat. Někdo se s tím narodí a má to kolem sebe a ty to nedokážeš popsat. Holka, jako třeba Eva Herzigová nebo Karolína Kurková. Vstoupí do místnosti a ty víš, že je tam něco, co tě totálně dostane a okouzlí. Přesně to hledáme v naší soutěži.
Tohle jste našli v Johance, vítězce druhého ročníku My Model Contest?
Johanka, která vyhrála naši soutěž ve třinácti letech, je absolutní zjev, který se tady objeví jednou za deset let. Ona má prostě všechno, co má mít budoucí top modelka. Je to přesně kombinace všeho, co se tady snažím vysvětlit. Je jedno jestli bude modeling dělat za tři roky nebo za pět let, ten potenciál má a bude jen na ní, jestli ho využije. Nestydí se, strašně se chce modelingu věnovat, navíc má v sobě neuvěřitelnou přirozenost. To muselo být vidět i během finálových přehlídek My Model Contest. Teď ji ale minimálně do šestnácti let nečeká nic jiného, než že bude studovat školu a my si ji budeme hýčkat jako absolutně exkluzivní démant. V dnešní době už to ani nejde udělat jinak.
V modelingu tedy existují nějaká věková omezení?
Karolína Kurková začínala pracovat pro Miu Miu a Prada ve třinácti letech, protože to měla v sobě. Nebála se, byla průbojná a klienti ji zkrátka chtěli. To samé má v sobě Johanka, ale dneska už takto pracovat nejde. Polovina klientů už nepracuje s dívkami pod osmnáct let. Začalo s tím Gucci, teď už je to třeba i Burberry. Má to tak i Vogue a bez Vogue se nedá budovat kariéra. Johanka teď pro Vogue sice fotila, ale jako nezletilá modelka nemůže fotit sama, pouze ve skupině a stále musí mít u sebe doprovod. Redakce si ji musí prosadit a říct, že je opravdu tak veliký talent, že kvůli ní udělají výjimku. Přesně takový případ je i Kaia Gerber. Existuje spousta „ale“, ale tato pravidla jsou zásadní. Na druhou stranu si vždy musíme být jistí, že to modelka ve svém věku ustojí. Některým holkám je šestnáct let nebo i více a nejsou na to připravené.
Proč se v modelingových soutěžích hledají tak mladé dívky, když mohou reálně pracovat až od osmnácti let?
Není to o tom, že bychom starší holky nehledali, ale je to o dost těžší. Starších holek, co by chtěly dělat modeling moc není. Nejen že už třeba nevypadají tak "fresh", ale už mají svůj život a nechce se jim všechno opustit a cestovat po světě jako modelka. Velká výjimka byla Aneta Pajak, kterou jsme objevili, když jí bylo dvacet tři. Ale to je za posledních deset let jediná modelka, která měla tolik roků. Pokud by se starší modelka objevila, tak se také může přihlásit do soutěže, ale myslím si, že by to u ní nemělo smysl. Starší holka, která už má třeba i vystudovanou vysokou školu, má větší sebevědomí, přehled, a tak může do Paříže odjet hned a nepotřebuje k tomu žádnou soutěž.
Může se tedy z holky stát úspěšná modelka, aniž by vyhrála modelingovou soutěž?
Říkat, že by modelka potřebovala k úspěchu modelingovou soutěž, to si nemyslím. Pro nás My Model Conetst ani není soutěž. Možná bychom to měli začít dělat bez nějakého umístění, aby se finalistky mezi sebou nesrovnávaly. Holky by se neměly upínat k tomu, jestli byly druhé nebo třetí nebo proč vyhrála jiná. Pro hodně z nich je to důležité, ale my se jim snažíme vysvětlovat, že to tak není. Naopak je neúspěch může motivovat k tomu, aby se zlepšily a přemýšlely o tom, na čem pracovat dál. To, že třeba vítězka pracuje nejvíc vychází i z toho, že pro nás prostě měla největší potenciál a cítí to tak i klienti. Ne kvůli tomu prvnímu místu. Na druhou stranu znám spoustu holek, co se neumístily a pracují více než vítězka. Protože na sobě zkrátka pracovaly a nevzdaly to!
Co je největší mýtus okolo práce modelky?
Holky mají představu, že přijedou do Paříže a všechny půjdou na casting pro Chanel a Dior. No a když je tam agentura nepošle, tak jsou hrozně naštvané, že ho neměly. Takhle to nefunguje. Vše se domlouvá několik měsíců dopředu společně se zahraničními agenturami a casting directory. Na podzimní fashion week jim posíláme první polaroidy a videa někdy v květnu, to je první castingové kolo. Casting director nejprve vybere modelky, které chce vidět on. Protože každý casting director má klientů několik, může být jeho casting opravdu široký. Tady se ale vytvoří velmi úzký výběr modelek, které bude později nabízet jednotlivým klientům. Neexistuje tedy žádný vyloženě otevřený casting pro přehlídku Prada, naopak se tam dostane jen velmi málo předvybraných modelek.
Nebo mají holky představu, že do Milána přijedou týden před fashion weekem, udělají Versace a Armani a za týden pojedou domů. Ale tak to také určitě nejde. Je to dlouhý proces castingů, callbacků, fittingů, než modelka dostane takovou přehlídku. A také je to strašně psychicky náročné, protože během toho celého procesu tě třikrát zruší, dvakrát potvrdí, ty čtyřikrát nazkoušíš oblečení, pak zjistíš, že pro tebe nemají look. Proto nemají všechny holky stejnou šanci stát se top modelkami, protože ne každá modelka ten stres vydrží.
Jak by si holky měly vybírat agenturu nebo soutěž, do které se přihlásit?
Jejich výhodou je, že mají čas na to se rozhodnout, do jaké soutěže se přihlásí nebo jakou agenturu osloví. Měly by si zjistit, jak moc pracuje třeba vítězka předchozího ročníku, co za klienty daná agentura má. Když se podíváš na naši Karolínu Egesdorfovou (vítězka loňského ročníku My Model Contest), tak šla exkluzivně Saint Laurent v Paříži a vidíš, že máme jako agentura výsledky. Je potřeba si projít weby nebo sociální sítě agentur a podívat se, jak se jejich modelkám daří a kdo zastupuje ty nejlepší české modelky. Když má agentura na Facebooku hlavně modelky v časopisech Žena a Život, Ona Dnes nebo fotky modelek z Koreje, Číny, Turecka či Dubaje, vypovídá to o tom, co jejich modelky dělají, a kdo jsou jejich klienti. Neříkám, že je to něco špatného, jen to ukazuje na jejich cestu. Když se podíváš do časopisů, jako je Elle, Vogue, Bazaar, tam opravdu vidíš výsledky špičkových agentur. Tohle je hrozně těžké, ale snažila bych si to prostě nějak ověřit nebo alespoň zorientovat.
Co když si informace dohledávají jinak? Třeba na diskuzních fórech nebo přímo u modelek?
Určitě by měly myslet na to, že mezi modelkami nefunguje jen přátelství, ale i faleš. Modelky kolikrát dělají spoustu věcí tak, aby si navzájem uškodily, nebo aby se samy udělaly lepšími. Vše začíná smlouvou s mateřskou agenturou, tu si musí pořádně přečíst a ptát se, na co má právo. Každá modelka má nárok na to, aby jí její agentura zodpověděla všechny otázky. Na ty by se měla v první řadě ptát své mateřské agentury, která by jí měla dát odpovědi. Ne všechny agentury to ale dělají. Někdy své modelky odbývají z důvodu nekompetence či neznalosti bookerů. A tak si modelky musí informace hledat samy někde na internetu. Tam mohou získat nepravdivé nebo neúplné informace, což určitě není dobře. Když už jim informace nedá jejich mateřská agentura nebo jí nevěří, tak se pořád můžou zeptat své zahraniční agentury, která je zastupuje na daném trhu.
Je v dnešní době těžké objevit novou tvář? Bylo to před dvaceti lety jinak?
Dřív holky chtěly cestovat, protože se bez modelingu nikam nepodívaly. Neměly tolik peněz, neměly mobily, Skype, WhatsApp, takže to dřív bylo hodně jiné. Nebyly nízkonákladové letenky, modelka musela sednout na autobus a jet několik hodin, aby se někam dostala. Dřív ale měly větší ambice něco dělat. Teď se jim často nikam nechce, protože jim doma nic nechybí. Holka, co má dobré známky, je oblíbená ve škole, chodí na hodiny tenisu, má kluka a kamarády. Proč by jela do Paříže, kde má padesát euro kapesné na týden a chodila tam po castinzích, kde jí mnohokrát řeknou, že ji nechtějí?
Takže nemáš pocit, že by modeling chtěla dělat každá?
Asi takto. Není moc modelek, co by nám opravdu daly čas na nich pracovat, není u nich překážkou škola a chtějí cestovat a pracovat na sobě. Ale teď nastupuje silnější generace. Myslím si, že teď přichází doba, kdy začínají být Češky ve světovém modelingu zase vidět.
Budete pořádat další ročník My Model Contest?
Zvažujeme to. Soutěž pořádáme, abychom měli ucelený scouting nových tváří, současně jsme byli vidět a abychom do Prahy jednou za rok pozvali zahraniční agentury.
Podpořila bys svoje vlastní děti, kdyby je lákal svět modelingu?
Kdyby moje děti chtěly jednou dělat modeling, tak bych chtěla, aby to dělaly pořádně. Rozhodně bych je někam neposlala fotit katalogy za sto euro na den. Pokud bych opravdu viděla, že mají na to, se modelingu věnovat na té nejvyšší úrovni, aby to mělo smysl. Jinak bych chtěla, aby dodělaly školu a byly úspěšné v něčem jiném.
Lence bych chtěla znovu poděkovat za poskytnutí rozhovoru, na který si ve svém nabitém programu vyhradila čas. A taky za to, že ve mě věří a podporuje v mém blogování.
Všechny doprovodné fotky k rozhovoru jsou převzaty z webových stránek mymodelagency, kde také najdete všechny modelky, které tato agentura zastupuje a to včetně finalistek letošního druhého ročníku My Model Contest. Novinky můžete také sledovat na jejich instagramovém profilu tady.
Pokud by vás zajímalo cokoli dalšího okolo modelingu, určitě mi pište a já pro vás moc ráda připravím další článek, ať už to bude rozhovor nebo nějaký jiný druh postu.
Jak funguje modeling na té nejvyšší úrovni? Podle čeho se pozná nová vycházející hvězda modelingu? A jak by si holky měly vybrat svoji budoucí agenturu?
V čem je největší přínos modelingových soutěží?
Modelingová soutěž (alespoň ta naše) není soutěž krásy, není to ani soutěž o nejlepší modelku. Naopak je dobrá pro každou jednu finalistku, protože se díky ní naučí pracovat se stresem a mohou absolvovat všechny důležité castingy pohromadě. Je to něco, co je stmelí a zadarmo dostanou takový průřez toho, co je v modelingu čeká. Taky jim to pomáhá dozrát.A hlavně my je během toho celého procesu můžeme sledovat, jak reagují, jaký pokrok udělaly. To jsou velké plusové body, když vidíme, že se modelka snaží a pracuje na sobě. Současně my během těch castingů vidíme reakce zahraničních agentur.
Jak se pozná budoucí top modelka?
Těch aspektů, které ovlivňují, jestli modelka bude spolupracovat s tou nejlepší agenturou nebo ne, je několik. Je to vzhled, výška, míry, ale potom to obrovským dílem ovlivňuje její povaha, profesionalita a nějaký faktor X, který se nedá úplně popsat. Někdo se s tím narodí a má to kolem sebe a ty to nedokážeš popsat. Holka, jako třeba Eva Herzigová nebo Karolína Kurková. Vstoupí do místnosti a ty víš, že je tam něco, co tě totálně dostane a okouzlí. Přesně to hledáme v naší soutěži.Tohle jste našli v Johance, vítězce druhého ročníku My Model Contest?
Johanka, která vyhrála naši soutěž ve třinácti letech, je absolutní zjev, který se tady objeví jednou za deset let. Ona má prostě všechno, co má mít budoucí top modelka. Je to přesně kombinace všeho, co se tady snažím vysvětlit. Je jedno jestli bude modeling dělat za tři roky nebo za pět let, ten potenciál má a bude jen na ní, jestli ho využije. Nestydí se, strašně se chce modelingu věnovat, navíc má v sobě neuvěřitelnou přirozenost. To muselo být vidět i během finálových přehlídek My Model Contest. Teď ji ale minimálně do šestnácti let nečeká nic jiného, než že bude studovat školu a my si ji budeme hýčkat jako absolutně exkluzivní démant. V dnešní době už to ani nejde udělat jinak.V modelingu tedy existují nějaká věková omezení?
Karolína Kurková začínala pracovat pro Miu Miu a Prada ve třinácti letech, protože to měla v sobě. Nebála se, byla průbojná a klienti ji zkrátka chtěli. To samé má v sobě Johanka, ale dneska už takto pracovat nejde. Polovina klientů už nepracuje s dívkami pod osmnáct let. Začalo s tím Gucci, teď už je to třeba i Burberry. Má to tak i Vogue a bez Vogue se nedá budovat kariéra. Johanka teď pro Vogue sice fotila, ale jako nezletilá modelka nemůže fotit sama, pouze ve skupině a stále musí mít u sebe doprovod. Redakce si ji musí prosadit a říct, že je opravdu tak veliký talent, že kvůli ní udělají výjimku. Přesně takový případ je i Kaia Gerber. Existuje spousta „ale“, ale tato pravidla jsou zásadní. Na druhou stranu si vždy musíme být jistí, že to modelka ve svém věku ustojí. Některým holkám je šestnáct let nebo i více a nejsou na to připravené.Proč se v modelingových soutěžích hledají tak mladé dívky, když mohou reálně pracovat až od osmnácti let?
Není to o tom, že bychom starší holky nehledali, ale je to o dost těžší. Starších holek, co by chtěly dělat modeling moc není. Nejen že už třeba nevypadají tak "fresh", ale už mají svůj život a nechce se jim všechno opustit a cestovat po světě jako modelka. Velká výjimka byla Aneta Pajak, kterou jsme objevili, když jí bylo dvacet tři. Ale to je za posledních deset let jediná modelka, která měla tolik roků. Pokud by se starší modelka objevila, tak se také může přihlásit do soutěže, ale myslím si, že by to u ní nemělo smysl. Starší holka, která už má třeba i vystudovanou vysokou školu, má větší sebevědomí, přehled, a tak může do Paříže odjet hned a nepotřebuje k tomu žádnou soutěž.Může se tedy z holky stát úspěšná modelka, aniž by vyhrála modelingovou soutěž?
Říkat, že by modelka potřebovala k úspěchu modelingovou soutěž, to si nemyslím. Pro nás My Model Conetst ani není soutěž. Možná bychom to měli začít dělat bez nějakého umístění, aby se finalistky mezi sebou nesrovnávaly. Holky by se neměly upínat k tomu, jestli byly druhé nebo třetí nebo proč vyhrála jiná. Pro hodně z nich je to důležité, ale my se jim snažíme vysvětlovat, že to tak není. Naopak je neúspěch může motivovat k tomu, aby se zlepšily a přemýšlely o tom, na čem pracovat dál. To, že třeba vítězka pracuje nejvíc vychází i z toho, že pro nás prostě měla největší potenciál a cítí to tak i klienti. Ne kvůli tomu prvnímu místu. Na druhou stranu znám spoustu holek, co se neumístily a pracují více než vítězka. Protože na sobě zkrátka pracovaly a nevzdaly to!Co je největší mýtus okolo práce modelky?
Holky mají představu, že přijedou do Paříže a všechny půjdou na casting pro Chanel a Dior. No a když je tam agentura nepošle, tak jsou hrozně naštvané, že ho neměly. Takhle to nefunguje. Vše se domlouvá několik měsíců dopředu společně se zahraničními agenturami a casting directory. Na podzimní fashion week jim posíláme první polaroidy a videa někdy v květnu, to je první castingové kolo. Casting director nejprve vybere modelky, které chce vidět on. Protože každý casting director má klientů několik, může být jeho casting opravdu široký. Tady se ale vytvoří velmi úzký výběr modelek, které bude později nabízet jednotlivým klientům. Neexistuje tedy žádný vyloženě otevřený casting pro přehlídku Prada, naopak se tam dostane jen velmi málo předvybraných modelek.Nebo mají holky představu, že do Milána přijedou týden před fashion weekem, udělají Versace a Armani a za týden pojedou domů. Ale tak to také určitě nejde. Je to dlouhý proces castingů, callbacků, fittingů, než modelka dostane takovou přehlídku. A také je to strašně psychicky náročné, protože během toho celého procesu tě třikrát zruší, dvakrát potvrdí, ty čtyřikrát nazkoušíš oblečení, pak zjistíš, že pro tebe nemají look. Proto nemají všechny holky stejnou šanci stát se top modelkami, protože ne každá modelka ten stres vydrží.
Jak by si holky měly vybírat agenturu nebo soutěž, do které se přihlásit?
Jejich výhodou je, že mají čas na to se rozhodnout, do jaké soutěže se přihlásí nebo jakou agenturu osloví. Měly by si zjistit, jak moc pracuje třeba vítězka předchozího ročníku, co za klienty daná agentura má. Když se podíváš na naši Karolínu Egesdorfovou (vítězka loňského ročníku My Model Contest), tak šla exkluzivně Saint Laurent v Paříži a vidíš, že máme jako agentura výsledky. Je potřeba si projít weby nebo sociální sítě agentur a podívat se, jak se jejich modelkám daří a kdo zastupuje ty nejlepší české modelky. Když má agentura na Facebooku hlavně modelky v časopisech Žena a Život, Ona Dnes nebo fotky modelek z Koreje, Číny, Turecka či Dubaje, vypovídá to o tom, co jejich modelky dělají, a kdo jsou jejich klienti. Neříkám, že je to něco špatného, jen to ukazuje na jejich cestu. Když se podíváš do časopisů, jako je Elle, Vogue, Bazaar, tam opravdu vidíš výsledky špičkových agentur. Tohle je hrozně těžké, ale snažila bych si to prostě nějak ověřit nebo alespoň zorientovat.Co když si informace dohledávají jinak? Třeba na diskuzních fórech nebo přímo u modelek?
Určitě by měly myslet na to, že mezi modelkami nefunguje jen přátelství, ale i faleš. Modelky kolikrát dělají spoustu věcí tak, aby si navzájem uškodily, nebo aby se samy udělaly lepšími. Vše začíná smlouvou s mateřskou agenturou, tu si musí pořádně přečíst a ptát se, na co má právo. Každá modelka má nárok na to, aby jí její agentura zodpověděla všechny otázky. Na ty by se měla v první řadě ptát své mateřské agentury, která by jí měla dát odpovědi. Ne všechny agentury to ale dělají. Někdy své modelky odbývají z důvodu nekompetence či neznalosti bookerů. A tak si modelky musí informace hledat samy někde na internetu. Tam mohou získat nepravdivé nebo neúplné informace, což určitě není dobře. Když už jim informace nedá jejich mateřská agentura nebo jí nevěří, tak se pořád můžou zeptat své zahraniční agentury, která je zastupuje na daném trhu.Je v dnešní době těžké objevit novou tvář? Bylo to před dvaceti lety jinak?
Dřív holky chtěly cestovat, protože se bez modelingu nikam nepodívaly. Neměly tolik peněz, neměly mobily, Skype, WhatsApp, takže to dřív bylo hodně jiné. Nebyly nízkonákladové letenky, modelka musela sednout na autobus a jet několik hodin, aby se někam dostala. Dřív ale měly větší ambice něco dělat. Teď se jim často nikam nechce, protože jim doma nic nechybí. Holka, co má dobré známky, je oblíbená ve škole, chodí na hodiny tenisu, má kluka a kamarády. Proč by jela do Paříže, kde má padesát euro kapesné na týden a chodila tam po castinzích, kde jí mnohokrát řeknou, že ji nechtějí?Takže nemáš pocit, že by modeling chtěla dělat každá?
Asi takto. Není moc modelek, co by nám opravdu daly čas na nich pracovat, není u nich překážkou škola a chtějí cestovat a pracovat na sobě. Ale teď nastupuje silnější generace. Myslím si, že teď přichází doba, kdy začínají být Češky ve světovém modelingu zase vidět.Budete pořádat další ročník My Model Contest?
Zvažujeme to. Soutěž pořádáme, abychom měli ucelený scouting nových tváří, současně jsme byli vidět a abychom do Prahy jednou za rok pozvali zahraniční agentury.Podpořila bys svoje vlastní děti, kdyby je lákal svět modelingu?
Kdyby moje děti chtěly jednou dělat modeling, tak bych chtěla, aby to dělaly pořádně. Rozhodně bych je někam neposlala fotit katalogy za sto euro na den. Pokud bych opravdu viděla, že mají na to, se modelingu věnovat na té nejvyšší úrovni, aby to mělo smysl. Jinak bych chtěla, aby dodělaly školu a byly úspěšné v něčem jiném.Lence bych chtěla znovu poděkovat za poskytnutí rozhovoru, na který si ve svém nabitém programu vyhradila čas. A taky za to, že ve mě věří a podporuje v mém blogování.
Všechny doprovodné fotky k rozhovoru jsou převzaty z webových stránek mymodelagency, kde také najdete všechny modelky, které tato agentura zastupuje a to včetně finalistek letošního druhého ročníku My Model Contest. Novinky můžete také sledovat na jejich instagramovém profilu tady.
Pokud by vás zajímalo cokoli dalšího okolo modelingu, určitě mi pište a já pro vás moc ráda připravím další článek, ať už to bude rozhovor nebo nějaký jiný druh postu.
Letošní vítězka je opravdu úžasná, těším se na její úspěchy.
OdpovědětVymazatSouhlasím! :) :)
Vymazat