Jak se stát modelkou? Část první.

   Myslíte si, že si nadějné slečny všimne modelingová agentura, když bude sedět doma? Že jí najednou přijde zpráva o tom, že z ní bude top modelka, jestli o to bude stát? Nebo že ji modelingový scout osloví na ulici nebo během nakupování? No všechno je možné, modelingoví scouti denně prohlížejí instagramové profily a hledají nové nadějné tváře, ale upřímně si myslím, že by to byla jen náhoda, kdyby se něco takového přihodilo. Mnohem častější a spolehlivější cesta k modelingu vede úplně jinudy.
   Co bych dala za to, kdybych věděla všechny ty informace, které vím teď v době, kdy jsem o modelingu jenom snila? Hodně. A protože sama vím, jak moc mohou tyto informace pomoci v dalším rozhodování, jestli se do modelingu pouštět nebo ne, tak vám je chci poskytnout.

Rozumíš všem pojmům?

   Než začnu psát podrobněji o tom, jak se dostat k modelingu, tak krátce vysvětlím pár pojmů, aby mi všichni rozumněli, o čem mluvím. Některé agentury mají vlastní seznam pojmů, který svým novým členům poskytnou, aby se od začátku spolupráce snadněji orientovali. Já jsem se rozhodla vám ty základní vypsat a stručně vysvětlit, abyste měli náskok.

   Casting je výběrové řízení, abys mohla získat zakázku, ať už je to reklama, focení nebo přehlídka. Každý typ práce má trošku jiný druh castingu. Během castingu na reklamu po tobě mohou chtít předvést nějakou scénku, kterou vám popíší, na castingu na přehlídku vás mohou chtít vidět v plavkách chodit jako na mole. Některé práce nepotřebují casting, na který byste museli někam jet, agentura vás pouze nabídne klientovi zasláním vašich fotek a klient si vybírá jen na základě fotek. Existují i castingy mezi agenturami, tedy takové kdy tě tvá mateřská agentura nabízí té zahraniční, abys mohla vycestovat.
   Callback je druhé užší kolo castingu, pořádají se hlavně při natáčení větších reklam, kterých se v Praze točí celkem hodně. 
   On stay se říká zahraničnímu pobytu modelky většinou na několik měsíců, kdy modelka chodí na castingy a následně pracuje podle toho, jak si ji klienti objednají (bookují). Je to celkem složité zařídit, takže pokud budete chtít, tak k on stay pobytům mohu napsat delší článek, který by vysvětlil, jak vše funguje před takovým odjezdem i během něj.
   Direct booking je druh práce, kdy si vás převážně zahraniční klienti vyberou na nějakou větší práci, jako je třeba několika denní focení katalogu a modelka jede do zahraničí pouze na tuto práci. Jde tedy o kratší pobyt než je on stay. 
   Booker je zaměstnanec agentury, který modelce shání castingy a práce. S ním je modelka nejčastěji v kontaktu.
 Polaroidy/digitály/snapy jsou tvoje fotky bez make-upu, bez úpravy photoshopem, na přirozeném světle v plavkách nebo nenápadném oblečení, které se posílají klientům a zahraničním agenturám.
   Book označuje portfolio modelky. Jsou to tvoje nejlepší fotky, které jsi nafotila. Vybrané fotky si v tištěné formě ukládáš do složek s logem tvé agentury. Čím více kvalitních fotek, tím snáze dostaneš další práci, protože bookem se prezentuješ u většiny klientů. Ten díky fotkám vidí, jaký máš potenciál. Obsah booku se obměňuje, aby tvé fotky zůstaly aktuální a zajímavé.
    Setkarta je něco jako tvoje vizitka, jsou na ní vytištěné tvé fotky, výška a míry.
   Fototest je focení určené k získání nových materiálů pro tvůj book. Jde při něm hlavně o to, ukázat tvojí fotogeničnost, proto jsou fotky spíše jednodušší, žádný složitý make-up ani styling oblečení proto nečekej.
    Mateřská agentura je agentura, která tě zastupuje doma. Jako jediná agentura tě může nabízet zahraničním agenturám.
   Zahraniční agentura tě zastupuje v cizí zemi a to buď během on stay pobytu nebo direct práce.
     New face se přezdívá novým začínajícím modelkám. Na začátku tvojí kariéry budeš tedy "ňůfejska".
   Komerční modelka je pojem v praxi dost proměnlivý (stejně jako fashion modelka). Jde o označení modelky, která se více hodí na reklamní práce, což jsou všechny různé druhy televizních reklam, focení katalogů oblečení, spodního prádla nebo plavek. Taková modelka může být na modelingové poměry trošku menší, ale je to hodně individuální. Velká část modelek může pracovat jak na komerčních zakázkách tak na těch high fashion.
   Fashion modelka je tedy modelka, co se věnuje spíše módním zakázkám jako jsou přehlídky, focení pro časopisy, kampaně velkých módních značek. Většinou jsou takové modelky vyšší a mohou mít více klučičí postavu, čímž myslím užší boky.

Co všechno jsi ochotná pro modeling udělat?

   Prvním krokem by podle mě mělo být zamyšlení, co od modelingu očekáváš ty sama. Na podobné otázky se tě budou ptát i v agentuře, aby zjistili, jestli má smysl se do tho vůbec pouštět, takže si určitě rozmysli, jestli chceš modelingu věnovat svůj volný čas a jestli ti škola umožní zameškat výuku nebo ne. Hlavní otázkou je, jestli budeš chtít cestovat i do zahraničí nebo ne. Protože upřímně modeling v Čechách je velmi konkurenční prostředí (čti: na každou práci se hlásí až stovky dívek a klient potřebuje jen jednu) a pokud se budeš chtít posouvat dál, bude potřeba překonat strach z neznáma a vycestovat do zahraničí.
   Před tím než ale budeš moct vycestovat, jestli se pro to rozhodneš, budeš muset dojíždět do Prahy na castingy, fototesty nebo jiné focení a práce. Budeš schopná se do Prahy sama dopravit? Omluví tě rodiče ze školy? Prober to s nimi, ať je nepostavíš před hotovou věc, se kterou by třeba nesouhlasili.
   Všechny tyto otázky by sis měla klást i před tím, než se přihlásíš do jakékoli modelingové soutěže, protože finálovým večerem by to pro tebe nemělo končit, ale teprve začínat. Představ si třeba situaci, že se dostaneš do finálového výběru nebo i vyhraješ jednu z těchto soutěží, ale pak si to rozmyslíš, že nikam vlastně cestovat nechceš. Nebylo by to zbytečně vynaložené úsilí tebe i agentury?

Kterou agenturu si vybrat?

   Tvá mateřská agentura bude tvým rádcem a bude zásadně ovlivňovat postup tvojí budoucí kariéry. Z toho důvodu je důležité se zaměřit na její výběr. Naštěstí je kvalitních modelingových agentur hned několik a to jak v Praze, tak třeba v Bratislavě pro slovenské slečny. Konkrétně jsou to třeba Elite model management, Czechoslovak models, Eskimo-Bohemia model management, Scouteen, My models, Pure model management, Focus model management, Exit models nebo Heriett models.
   V žádné dobré agentuře bys neměla platit za vstupní "registraci" ani za první fototesty. Ty ti agentura zaplatí a tyto náklady pak splácíš zpětně z prací, které ti sežene. Upřímně si myslím, že to dává smysl. To že po tobě nějaká agentura chce, aby sis fototest zaplatila sama, což tě může stát klidně i 10 tisíc korun, může také znamenat, že si vlastně nejsou jistí, jestli pro tebe budou mít práci, kterou bys jim tyto náklady splatila. Takže tohle je takový můj tip, jak si udělat obrázek o tom, kolik práce pro své modelky má taková agentura.
   Udělej si průzkum webových stránek agentur, jaké holky mají, jestli třeba zveřejňují nové fotky na sociálních sítích nebo to vypadá, že se u nich v agentuře nic neděje. Vyber si jich několik, které se ti líbí a napiš jim. Většina velkých agentur má dokonce na svém webu dotazník, který stačí vyplnit a přiložit několik svých fotek. Tak se na to připrav a něch se vyfotit před jednotným pozadím (třeba bílá stěna v pokoji), na denním světle bez make-upu, v jednoduchém oblečení (jednobarevné tričko, přiléhavé rifle nebo kalhoty a boty na podpatku). Pokud jsi na webu nenašla žádný dotazník, určitě tam najdeš jejich e-mailovou adresu, kam jim můžeš fotky poslat. Nezapomeň se představit, napsat svůj věk, město ve kterém bydlíš, výšku a míry.
   Pokud se budeš v agentuře líbit, tak ti asi do dvou týdnů odepíšou. Rozhodně si ale nic nedělej z toho, když to neklapne hned na poprvé. Můžeš to zkusit znovu za půl roku, a nebo vyzkoušej napsat do jiné agentury. Nikdy nevíš, jaký typ holek se jim bude zrovna hodit. 

Komentáře