Jak se stát modelkou? Část druhá.

   Láká tě svět modelingu? Druhá díl mého návodu pro všechny, které tento svět láká. První část najdete tady. Ne všechny holky mají to štěstí, že je potká modelingový scout někde v nákupním centru. Někdo si za svým snem musí jít vlastní cestou a já bych chtěla všem poradit, jak ta cesta může také vypadat.


   A teď už budu pokračovat tam, kde první článek končí a to u tvé návštěvy agentury.

Musíš podepisovat smlouvu?

   Odepsali ti z agentury, že se jim líbíš? Gratuluji! Další krok je návštěva jejich kanceláře, kde si popovídáte o tom, co tě čeká, jaké jsou tvoje možnosti a vysvětlí ti, jak to v agentuře funguje. Takový pohovor ještě nemusí znamenat, že ti agentura nabízí spolupráci, ale určitě jsi je zaujala. To znamená, že máš velkou šanci na to, aby ti nabídli uzavření smlouvy o tvém zastupování. Pod tím si představ, že tě budou nabízet na focení a jiné zakázky a to jak v Čechách, tak do zahraničí.
   Každá agentura má trošku jiný systém, jak svoji práci dělají, ale většinou následuje právě podpis smlouvy. Jejím obsahem jsou pravidla vzájemné spolupráce, většinou na několik let. Protože jde o dlouhou dobu, po kterou bude smlouva trvat a tím pádem i zásadně ovlivňovat tvoji kariéru, je důležité si ji pečlivě pročíst s rodiči a nejlépe i s právníkem. Pokud ti (nebo tvým rodičům) bude něco nejasné, zeptejte se v agentuře a oni vám jistě vše vysvětlí. Zároveň se nebojte navrhnout nějaké změny tak, aby smlouva vyhovovala oběma stranám. 
   Jestli ještě nejsi plnoletá, tak budeš k podpisu této smlouvy potřebovat podpis zákonného zástupce. Proto se opět vracím k předchozímu článku, kde píšu o důležitosti celou věc probrat s rodiči. Může se stát, že s tvým snem, stát se modelkou, nebudou souhlasit, ale rozhovor s někým z agentury by je mohl přesvědčit. Takže určitě doporučuji vzít rodiče na návštěvu do agentury s sebou a řešit s nimi případný podpis smlouvy hned od začátku. 
    No a proč vlastně potřebuješ nějakou smlouvu? Na to mám jednoduchou odpověď. Bez podepsání smlouvy s tebou agentura nebude chtít spolupracovat. Existují výjimky, ale pokud jsi v modelingu nová, tak pro tebe bude určitě jednodušší smlouvu podepsat a nechat se vést zkušenými lidmi z agentury. 




Co si máš představit pod pojmem exkluzivita?

   Součástí drtivé většiny smluv s modelingovými agenturami je také exkluzivita. To je taková jejich pojistka, že budeš pracovat pouze s nimi a ne s více agenturami. V agentuře totiž budou mít o tvé kariéře nějakou  představu a budou pracovat na tom, aby tě dostali tam, kam si ty i oni budou přát. Aby tě tam dostali, budou muset plánovat spoustu kroků dopředu. Takové plánování by jim tvoje spolupráce s jinými agenturami, které by o tvé kariéře měly třeba úplně jiné představy, znemožňovala. 
   Tato část smlouvy ti tedy znemožňuje pracovat s více agenturami nebo spolupracovat s klienty úplně bez agentury. To se týká spoluprací tady v Čechách. Může se stát, že se ti ozve klient napřímo a ty takovou práci můžeš vzít, ale až po dohodě s agenturou. Zároveň taková exkluzivita nevylučuje spolupráci se zahraniční agenturou. Naopak bude cílem ti sehnat zastoupení v zahraničí, ale o všem musí vědět tvá mateřská agentura a také si za to bude něco chtít (čti: část z tvého výdělku).
    Proto je opravdu důležité, celou smlouvu důkladně prostudovat a pokud s něčím ty nebo tvý rodiče nesouhlasíte a agentura nechce přistoupit na změny, doporučuji smlouvu nepodepisovat vůbec a zkusit štěstí v jiné agentuře. 
   A proč se k tomu stavím tak rázně? Představ si situaci, kdy jsi u agentury už nějakou dobu a nebudeš se spoluprací spokojená. V takovém případě nebudeš moci pracovat jinak než přes tuto agenturu a nebudeš mít možnost okamžitě od smlouvy odstoupit. Takže nastavení smlouvy je opravdu zásadní.


Můžeš se stát modelkou, i když se nezúčastníš žádné soutěže?

   Pro to, aby se stala modelkou, není účast v modelingové soutěži nutná! Existuje hned několik soutěží, které hledají nové nadějné tváře, ale není to podmínka pro to, aby ses stala úspěšnou modelkou. 
   Současně existuje spousta školiček pro modelky, kde tě mohou načit základy chůze na podpatcích, nějaké to pózování a další užitečné dovednosti. Podle mě ale nejde o příliš přínosnou investici. Většina agentur ti nějakou základní průpravu poskytne zdarma nebo tě prostě vyšlou na zkušenou do zahraničí a ty se vše naučíš za pochodu. Většinou se pak takové modelingové kurzy soustředí i na pro modelku nepotřebné věci, jako je líčení, vystupování před médii a podobně. Jako běžná modelka nebudeš komunikovat s bulvárními novináři a na castingy a práce budeš muset chodit nenalíčená (maximálně ti někdy řeknou, abys na sobě měla nějaký jemný make-up, ale to se stává jen zřídka). Proto bych nebrala takové kurzy příliš vážně. Pokud bys ale chtěla nějaké nové zážitky a modelingový kurz by tě zajímal, jdi do toho. Svoji modelingovou kariéru tím ale nenastartuješ a je dost pravděpodobné, že většina informací ti v módním průmyslu nebude k ničemu. 


Smlouvu už máš podepsanou, co teď?

   Všechny předchozí kroky už máš za sebou? Skvělé! Teď už tě čeká ta více zábavná část. S agenturou proberete tvoje možnosti do budoucna. Nejprve ti ale zařídí první fototesty, abys měla nějaké fotky, kterými se budeš prezentovat klientům. Vytištěné fotky ti agentura seřadí do booku a s ním začneš chodit na castingy. Současně tě začnou nabízet na zakázy tady v České republice a pokud bude cílem dostat tě to zahraničí, začnete pracovat na tvé přípravě. 
   Agentura rozhodne, kdy jsi na zahraniční výjezd připravená. Je možné, že budeš muset počkat než povyrosteš, než se ti zlepší pleť, než ti sundají rovnátka, zlepší se kvalita tvých vlasů a nebo bude potřeba abys zapracovala na své postavě. To ale nemusí být všechno. Jako nová tvář budeš muset pracovat na své chůzy na podpatcích, pózování, mimice a na svém booku. Počet a kvalita tvých fotek jsou pro získávání nových klientů a tedy i pro získání smlouvy se zahraniční agenturou klíčové. Může proto trvat, než budeš mít dostatečně kvalitní fotky na to, abys mohla vycestovat.
   Velmi důležité je načasování. Věř své agentuře, pokud si myslí, že bys měla se svým výjezdem počkat. Pokud je ti třináct let, nebude pro tebe snadné se v cizí zemi sama orientovat a starat se o sebe. Nic ti neuteče, když dva nebo tři roky počkáš, než se někam vydáš. O to víc si to pak budeš užívat a budeš pak zvládat všechno mnohem snadněji. Do té doby můžeš pracovat třeba na své angličtině.


   Dejte mi prosím v komentářích vědět, jak se vám článek líbil a co by vás zajímalo zase příště. Připravuji další články s radami pro začínající modelky, tak se můžete těšit, ale určitě přivítám rady, co vás opravdu zajímá! 
   A nezapomeňte mě sledovat na mém instagramu @dominikamedek.

Komentáře